پکیج اسپیکینگ دولینگو

چگونه کلمه بیاموزیم؟

نرم افزار یادگیری لغات

یک سری نرم افزارهای شاد چه بصورت آنلاین و چه به صورت حضوری عرضه می شوند اما می بایست توجه نمایید تا چه حدی از آن نرم افزار انتظار دارید و نیاز های شما را برطرف می نماید. آموزش زبان انگلیسی امروزه به امری ساده تر تبدیل شده است و افرادی که با کامپیوتر و تکنولوژی مانوس ترند و بهتر و سریعتر می توانند از زبان بهره ببرند.

 

موسیقی

 

استفاده از صدای موسیقی به علاوه متن لیریک آن تاثیر بسزایی در پرورش انگیزه و فراگیری لغات دارد.بسیاری از افراد به واسطه علاقه به موسیقی یکسری کلمات را از این مسیر می آموزند اما اینطور آموزش عمیق نیست و بیشتر در بالا بردن انگیزه شما توصیه می شود.

 

 

برچسب ها و والپیپرها

 

برچسب ها و والپیپرها نقش بسزایی در آموزش لغات زبان انگلیسی در کودکان دارند و یکی از روش های یادگیری کلمات توسط کودکان است که به دلیل اینکه به طور متوالی رویت می کنند و در محیط پیرامون آنها است از اهمیت بالایی برخوردار است.

پادکست ها یا تد

تد و پادکست یکی از منابع فراگیری لغات برای افرادی است که از سطح زبانی خوبی برخوردار هستند. بهتر است زبان آموزان مبتدی تر پادکست ها را با حساسیت بیشتر و با متن آن نگاه کنند تا از کلمات آن بهره ببرند. زیرا سطح ویدیوها بسیار متفاوت است و گوینده ها با سرعت و لهجه های متفاوتی کار خود را ارائه می دهند.

 

Podcast link

فیلم

در نظر بگیرید که فیلم ها در کشورهای مختلف با لهجه ها و با گویش های متفاوتی ساخته می شوند و یکی از دلایل استاندارد سازی زبان این است که دنیا دنبال زبان انگلیسی است که برای همه قابل فهم باشد.استفاده از فیلم ها در یادگیری کلمات هم مثبت است و هم منفی زیرا همانطوری که گفته شد اگر با فیلم های استاندارد برخورد نکنیم فهم فیلم بسیار سنگین می شود اما شاید بتوانیم چندین اصطلاح از طریق زیرنویس بیاموزیم اما این بدان معنی نیست که مسیر عمیقی در یادگیری لغات باشد.حال توصیه می کنیم در ابتدا زبان را از فیلم های استاندارد آموزشی ببینید و سپس وارد دنیای فیلم بشوید که دریای بی کرانی است و انتها ندارد.

 

دیکشنری

امروزه و حتی در گذشته ترس از استفاده دیکشنری در وجود تمام ما دیده می شد اما پر واضح است که سیستم های آموزشی نقش بسزایی در انگیزه استفاده شما از دیکشنری ایفا می کردند و میکنند امیدوارم با توضیحاتی که در ویدیو زیر میدهم نگاه شما عزیزان نسبت به استفاده و یادگیری لغات از طریق دیکشنری تغییر نماید.

 

مجلات

جذابیت در مجلات یکی از ویژگی های ارتباط برقرار کردن زبان آموزان در مرحله اول می باشد و دلیل اینکه چرا مجلات اهمیت ایجاد میکنند این است که کلمات و اصطلاحاتی که استفاده می شوند از منابع و اصطلاحات روز دنیا در زبان انگلیسی و خوراک های مناسبی برای آموزش زبان انگلیسی در محیط واقعی می باشند و هر مجله ای را به هر سطحی توصیه نمی کنیم. حضور استاد زبان انگلیسی در آموزش برخی مجلات امری ضروری است.

 

Airplane magazine

Women magazine

 

دیکشنری تصویری

 

یکی از دلایل مهم در استفاده از دیکشنری تصویری این است که بین دنیای واقعی و کلمات یک ارتباط ایجاد می نماید که باعث یادگیری بهتر لغات در زبان می شود البته که استفاده از تصاویر شاد باعث بالا رفتن انگیزه در یادگیری لغات هم می شود.

 

Longman dictionary

 

Notebook

برای اینکه اطلاعات کلمات خود را به طور منسجم در یک دفترچه لغات نگه داریم اولین کاری که کردیم این است که رکوردی از تجربیات پرکاربرد خود چه در کلاس زبان و چه با دیدن فیلم نسبت به کلمات و غیره برای خود برداشتیم که این کار اجازه می دهد که به کلمات بیشتر دسترسی داشته باشیم و حجم ذهن خود را در آینده با کلمات غیر کاربردی نگیریم.

ترکیبات صحیح لغات کنار هم(Collocation)

اینکه ترکیبات لغات کنار هم را درست بیاموزیم چندین فایده دارد:

 

زبان شما طبیعی جلوه می نماید

-زبان شما مثل یک نیتیو به نظر می رسد

-ترکیبات درست کلمات را بیاموزید

 

تجربه استاد در آموزش لغات

 

یه موقع استادی به خاطر تسلط بالای خود در لغات زنجیره ای از لغات را می تواند ارایه دهد باید حداقل شما سالها کتابهایی را بخوانید که به آن مجموعه لغات استاد برسید. توصیه می شود که از اساتیدی که از قدرت بالایی در زنجیره لغات و کار با دیکشنری دارند استفاده نمایید.

روزنامه

خواندن روزنامه به زبان آموزان مبتدی اصلا توصیه نمی شود اما متاسفانه این موضوع به اشتباه تکثیر شده است که اگر می خواهید زبانتان تقویت شود روزنامه بخوانید . آری هر کاری مفید است اما هر کاری جایی دارد.

 

لینک روزنامه های جهان

 

فلش کارت

 

از آنجایی که انگیزه کودکان از هر چیزی مهمتر می باشد . استفاده از فلش کارت اهمیت بالایی در جذب کودکان و آموزش کلمات به آنها دارد.

 

 

تصویرسازی

 

تصویرسازی لغات در ذهن یکی از روش های روانشناسانه در فراگیری لغات می باشد. البته که در تصویرسازی ما باید بلد باشیم ذهن خود را چطور درگیر نماییم.

 

یادگرفتن لغت در موقعیت

 

یادگیری لغات در شرایط و موقعیت های خاص اجازه میدهد تا شما یک سلسله زنجیره وار لغاتی را نسبت به هر موضوع در ذهن خود داشته باشید که به مسافران سفر توصیه می نماییم این روش را به خدمت بگیرند.

 

ریشه شناسی لغات

 

یکی از روش های بالا بردن دایره لغات فراگیری علم واژه شناسی می باشد که اجازه می دهد به محض اینکه ما با کلمات جدید که ریشه مساوی دارند را دیدیم با آنالیز معنای دیگر آن را تشخیص دهیم.

 

زیاد صحبت کردن

زیاد انگلیسی صحبت کردن هم نقش بسزایی در یادگیری و حفظ لغات دارد.

 

جعبه لایتنر

 

جعبه لایتنر روشی مناسب در فراگیری لغات می باشند زیرا شما به طور مستمر کلمات را می بینید و اگر بلد نباشید در قسمت تکرار دوباره تا چند مرحله قرار می دهید تا اگر بعد از چند مرحله آموختید کلمه رو دیگه با آن کلمه کار ندارید.

 

نمونيک

 

نمونیک یکی از روش های  است که امروزه طرفداران بسیاری بین طرفداران خود پیدا کرده است اما فراموش نکنید که این روش فقط تا یک حدی از کلمات را می تواند پوشش دهد و چون دو زبان درگیر می شوند برای فراگیری لغات همیشه از ترکیب زبانها معنای دلخواه به وجود نمی آید.

لینک مرتبط

 

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا